26 Mayıs 2017 Cuma

Petrol fiyatlarının 25 dolara düşme beklentisiPetrol ihraç eden ülkeler teşkilatı olan OPEC’in 172. Toplantısı öncesinde teşkilatın üretimi kısma politikasını sürdüreceği açıklamaları üzerine uluslar arası ham petrol fiyatları yükselmeye başladı.
Ham petrol üretim kısıtlamasının 6 - 9 ay sürmesi üzerine anlaşmaya varıldığı açıklaması yapıldı.
Bir hafta öncesinde varil fiyatı 50 doların altına düşmüşken Rusya ve Suudi Arabistan'ın üretimde kısıtlama yapacaklarını açıklamalarının ardından fiyatlar yükselişe geçti.
Ham petrol fiyatlarının son üç yıldaki gidişatına baktığımızda; 2014 yılında 100 doların üzerinde seyreden fiyatlar yüksek stoklar nedeniyle o tarihten itibaren düşmeye başladı. 
Varil başına dünya piyasalarında 30 doların altına kadar düşen ham petrol fiyatları, bunu takip eden sürede ancak 55 dolar seviyesine kadar yükselebildi.
Son toplantı öncesinde OPEC üyesi petrol üreticileri ham petrol varil fiyatının 60 dolara yükselmesi yönünde çabaları vardı. 
Bunu sağlamak için üretim kısıtlamasını 9 aya kadar sürdürme kararı toplantının gündemindeydi.
Ancak henüz daha toplantı sonuç bildirgesi açıklanmadan, yatırımcılarda bu hususta güven oluşmaması nedeniyle fiyatlar düşmeye başladı, bir günde %5 civarında düşüş oldu.
Gidişata bakıldığında, geçtiğimiz yüzyılda altın çağını yaşayan ham petrolün içinde bulunduğumuz yeni yüzyılda aynı performansı gösteremeyeceği algısı var.
Tahtını kaybetmesi yönünde emareler bulunuyor.
Özellikle neden olduğu çevre kirliliği nedeniyle temiz teknolojilerin ve yenilenebilir enerji türlerinin artan bir şekilde uygulamaya alınması fosil yakıt esaslı enerji türlerinin kullanımının azalacağını gösteriyor.
Bu gelişmeler doğrultusunda petrol stoklarının artması yanında alternatif yakıtlı araçların devreye girmesi de petrol fiyatlarının gerilemesinde rol oynamaya devam edecek.
Çin gibi nüfus yoğunluğu yüksek olan ülkelerde fosil yakıt kullanımının sağlık açısından oluşturduğu tehlike bu hususta radikal tedbirleri almaya zorluyor.
Özellikle elektrikli araçların binek otomobillerde ve toplu taşıma araçlarında giderek artış göstermesi fosil yakıtlı araçların gelecek yıllarda sayı olarak düşmesine yol açacak.
Hatta bazı ülkeler 2020’li yıllardan itibaren şehir içinde fosil yakıtlı araçların kullanımına yasaklar getiriyor.
Bunun yanında toplu taşımada elektrikli araçların kullanımı yaygınlaşacak.
Bu arada geçtiğimiz yüzyılda zenginliklerini büyük ölçüde fosil kaynaklı yakıt olan petrol üretiminden elde eden ülkelerin ekonomik durumunun ne olacağı sorusunu akla geliyor.
Üretim düşeceği gibi ham petrol fiyatlarının şu andaki duruma göre daha da düşeceğinin tahminleri yapılıyor.
Alternatif yakıtlı araçların; gerek elektrik ve gerekse hidrojen yakıtlı araçların artan bir şekilde devreye girmesi haliyle fosil yakıta olan talebi düşürecektir.
Elektrikli araçların hem temiz ve hem de fosil yakıtlı araçlara göre çok daha ekonomik olması da tercih nedeni olacak.
Geliştirilecek yeni teknolojilerle gelecekte bu araçlar şarja ihtiyaç duymadan belki de kendi ihtiyaçları olan enerjiyi kendileri üretebilecek.

Bir Amerikan düşünce kuruluşunun görüşüne göre, önümüzdeki yıllarda petrol fiyatları varil başına 25 dolara kadar düşecek.